Základní kurz údržby v Písku proběhl úspěšně

 

Trávníkářský kurz pod křídly jara

Další ze série vzdělávacích akcí pořádaných spolkem IOG ČR a Fotbalovou asociací České republiky (FAČR) hostil první jarní den Městský sportovní areál u levého břehu řeky Otavy v jihočeském Písku. Sjelo se sem na 30 zájemců o vědění. Mix teorie a praxe byl tradičně vydatný a pestrý.

Základní kurz přípravy, údržby a renovace fotbalových hřišť se zde konal 21. března také díky součinnosti s Jihočeským krajským fotbalovým svazem a firmou Městské služby Písek, s. r. o., která má areál ve správě. Azyl pro teoretickou část poskytl přilehlý hotel OtavArena.

Osvědčenou a zavedenou formu kombinace odborných přednášek a praktických ukázek techniky pro údržbu především travnatých sportovišť nebylo potřeba měnit. Účastníky přivítal předseda IOG ČR a KSHP (Komise pro stadiony a hrací plochy) FAČR Michal Koťan.

O hlavních druzích trav pojednal Martin Fučík ze společnosti PARK – sadovnické a krajinářské úpravy, s. r. o. S hlavními chorobami a škůdci trávníků seznámila Ing. Michaela Křepinská (Český Trávník, s. r. o.), o výživě a hnojení travnatých ploch pohovořil Ing. Kamil Pečenka (Agro CS a.s.). Rostlinné extrakty pro využití na travnatých plochách jako alternativu k chemickým přípravkům představil Ing. Radek Váňa. Odborný program uzavřel prezentací o celoroční údržbě fotbalového hřiště Michal Koťan.

Praktických ukázek techniky pro údržbu sportovišť s přírodním i umělým povrchem se ujali zástupci známých firem: EUROGREEN CZ, s. r. o., Profigrass, s. r. o. a STROM PRAHA, a. s.

„Jsou zde tři přírodní fotbalová hřiště, jedno s umělou trávou, lehkoatletický stadion, hřiště na hokejbal, beachvolejbal a plážový fotbal, tenisový kurt, posilovnu, rehabilitační zařízení a šatny se sociálním zařízením. Spolupracujeme s FC Písek a s provozovatelem hotelu. V sezóně jsou hřiště v permanenci každé odpoledne pět dnů týdně. Služeb areálu využívají pro soustředění také různé sportovní kluby,“ vysvětlil vedoucí areálu Michal Žofka a pokračoval:

„Z techniky využíváme vřetenovou sekačku Jabobsen TriKing 1900, rotační Etesii 124D, pískovačku, Verti Drain 2519, malotraktor Iseki 6495. Příznivé klimatické podmínky nám už dovolily pracovat venku. Koncem března vyčesáváme trávníky pro zbavení staré plsti a zlepšení přísunu vody a kyslíku ke kořenovému systému. Věnujeme se také intenzivnímu hloubkovému provzdušnění vegetační vrstvy strojem Verti Drain, kdy se opět zlepší především vodní a kyslíkový režim. Následovat bude přihnojení a lokální dosev prořídlých míst.“

***

Písecký kurz pro groundsmany měl v režii IOG ČR tradičně vysokou úroveň. Každý z účastníků si nejen osvěžil své znalosti, ale určitě se dozvěděl i něco nového a přínosného pro svou práci. Užitek nepochybně přinese stostránková „trávníková“ brožura Sborník 2022, kterou přibalili pořadatelé frekventantům na cestu.

Text a foto Jan Kroupa

Foto Martin Fučík