Odborný seminář v Praze proběhl úspěšně

Proběhl Seminář IOG ČR 2019

Seminář IOG ČR se konal ve dnech 28.1 a 29.1. v hlavním městě České republiky v Praze, v hotelu Intenational Prague. Více než 150 groundsmanů a zástupců českých a zahraničních firem absolvovalo celodenní seriál vysoce odborných přednášek z našeho průmyslu.
Den první.
Na úvod programu vystoupil Geoff Webb – CEO IOG s novým programem vzdělávání v Anglii. Dopolední program byl věnován sponzorovi konference, firmě Barenbrug, kdy se svými přednáškami vystoupil Ricardo Bleumer z firmy Barenbrug s novinkami z oboru osiv a dále Fieldmanager holandského předního fotbalového klubu Feyenoord Rotterdam, který seznámil účastníky s péčí o jeho hrací plochy. Dále vystoupil rakouský agronom Alexander Höfinger s přednáškou o významu dokumentace pro groundsmany a anglický agronom Philip Armitage s prezentací o prevenci chorob. Jako hlavní přednášející odpoledne vystoupil Scott Brooks, nový hlavní groundsman St´Georges Parku s prezentací o svých hřištích a péči o ně.
Po celý den také probíhaly komerční přednášky, kdy české a zahraniční firmy prezentovali svoje výrobky a novinky pro rok 2019. Z Anglie do České republiky přijeli prezentovat Dave Allett z firmy Allett, Toby Clarke z Dennis-Sisis, Brian O´Shaughnessy z Campey Turf Care Systems, z Holandska pak přijeli také zástupce firmy SGL Mark Wubben a Hessel Rozema z firmy Radexim. Z domácích firem se pak prezentovali: generální sponzor akce Adam zahradnická a.s.,Agro CS a.s., Profigrass s.r.o., Ittec s.r.o., Strom Praha a firma Sportovní trávníky Philipp a.s.
 
Na konci prvního dne IOG CZ předávala Awards za rok 2018. V ČR jsou nyní 3 hlavní ceny:
Trávník roku 2018 – vítězem se stal fotbalový klub FK Mladá Boleslav
Groundsman 2018 – vítěz se stal head groundsman Dušan Romanovský z SK Sigma Olomouc
Cena za zásluhy – Josef Vodehnal – zakládající člen IOG CZ a první předseda v ČR
 
První den byl zakončen společnou večeří ve VIP prostorách hotelové věže s výhledem na Prahu.
 
Den druhý.
Součástí druhého dne semináře IOG byla i exkurze na jeden z historicky největších a nejúspěšnějších klubů v ČR, na AC Sparta Praha. Účastníci semináře nejdříve navštívili hlavní stadion klubu na Letné – Generali arena. Stadionem s kapacitou diváků 20.000 provázel technický ředitel pan Antonín Kříž a dále následovala prohlídka samotného trávníku s osvětlovacími rampami české výroby. Přednášku o údržbě hřiště a používání topeného systému a osvětlovacích lamp vedl zástupce servisní firmy Envos a.s. pan Jaroslav Vávra.
 
Druhým navštíveným prostorem bylo tréninkové centrum AC Sparta Praha na Strahově. Na bývalém spartakiádním stadionu, který je nyní zapsán jako památka UNESCO, byl před 15 lety vybudován areál se 6 travnatými hřišti a 2 umělými trávníky, včetně klubového zázemí a šaten. Problematiku údržby, prohlídku hracích ploch a budovy provedl hlavní groundsman (člen IOG CZ) pan Zdeněk Sedlák. Zajímavostí bylo nové přírodní hřiště s topným systémem připravované pro A tým a také nafukovací hala nad umělým trávníkem pro zimní tréninky mládeže.
 
Celá akce byla zakončena výstavou strojů pro trávníkářský průmysl, který zajišťovali firemní partneři IOG ČR.
 
Akce byla velmi zdařilá, organizace bez problémů a všichni účastníci se snad těší na další ročník. 
 
Všem účastníkům děkujeme za jejich čas, obchodním partnerům za jejich finanční podporu a těšíme se se všemi na viděnou na příštích akcích IOG ČR.
 
Michal Koťan
předseda IOG ČR